Zanim zawrzemy umowę kupna mieszkania.

Z zakupieniem nieruchomości zawsze wiąże się dużo wydatków. Dość często okazuje się, że kredyt na kilkadziesiąt lat jest jedynym w miarę rozsądnym rozwiązaniem, pod warunkiem, że ma się stałą pracę, regularne przychody finansowe i dobre zdrowie, aby sprostać wszystkim wyzwaniom związanym ze spłacaniem zaciągniętej należności. Ale czego się nie robi dla posiadania przysłowiowego, własnego kąta? Kredyty zaciągnięte na spłatę nieruchomości nierzadko spłaca się nawet i przez resztę życia, dlatego skrupulatnie warto zaplanować wszystko wcześniej przed podpisaniem umowy, aby z każdej sytuacji wyjść możliwie jak najkorzystniej.

Działania pozwalające na sprawdzenie stanu własnościowego mieszkania, kontrola, czy mieszkanie nie jest przypadkiem zadłużone pozwolą nam zachować spokój i przygotować się na pełne sfinalizowanie całej sprawy. Tym bardziej powinniśmy mieć się na baczności, jeżeli decydujemy się na uregulowanie umowy o charakterze przedwstępnym oraz wpłacenie ewentualnej zaliczki. Odpada zakup nieruchomości bez znajomości aktualnego odpisu z księgi wieczystej. To tam znajduje się komunikat na temat tego, czy mieszkanie pod względem metrażu ma taki sam stan rzeczywisty jak w parametrach dyktowanych nam przez osobę lub instytucję sprzedającą nieruchomość. Nie możemy przecież dopuścić do tego, by zapłacić zbyt wysoką cenę za fikcyjny metraż lub zaniżony w dokumentach, co wśród nieuczciwych sprzedających zdarza się dość często.

W księdze wieczystym znajdziemy także szereg treści dotyczących prawowitego właściciela nieruchomości, którą zamierzamy kupić. Określone zostanie także prawo, jakie mogą sobie rościć osoby trzecie do danej nieruchomości. Podstawowo wszystkie księgi wieczyste dzielimy na cztery części. Pierwsza odpowiada za oznaczenie nieruchomości oraz przedstawienie wpisów dotyczących praw własności. Druga część przedstawia wpisy na temat własności oraz użytkowania wieczystego. W trzecim dziale dowiadujemy się o wpisach ograniczających prawa rzeczowe. Wyjątek stanowią tu hipoteki. Są tu przedstawione różne roszczenia, ale nie dotyczące hipoteki. W czwartym dziale dokonuje się właśnie wpisów hipotecznych.


Nie da się przeprowadzić transakcji kupna nieruchomości z drugiej ręki, jeśli nie mamy wglądu w księgę wieczystą. Osoba nabywająca nieruchomość, która zakupiła ją w dobrych intencjach od osoby, której dane personalne figurują w zasobach księgi wieczystej w roli właściciela ma prawo korzystania prawnie z ochrony. Nazywa się ona rękojmią wiary publicznej. Jeśli nabywa się rzecz od kogoś, kto nie jest właścicielem, nie zostaną wywołane skutki rzeczowe.

Jeśli chodzi o nieruchomość i jej kupno od kogoś, kto w księdze figuruje pod nazwą właściciela, ale stan faktyczny pokazuje dokładnie odwrotnie – skutkować będzie nabyciem. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić wszelkie dokumenty, które wpadną nam w ręce, także te przypadkowo odnalezione w gąszczu papierów. Nie ma nic gorszego od zakupu nieruchomości i dalszych batalii ze współwłaścicielami, którzy w najmniej odpowiednim momencie postanowili się ujawnić lub zostali odnalezieni przez osoby nam i naszym planom mieszkaniowym nieprzychylne.