Jak dobrze zaprezentować mieszkanie na sprzedaż?

Gdy sprzedajemy mieszkanie, powinniśmy zadbać o to, by prezentowało się atrakcyjnie w oczach potencjalnych kupujących. Cena powinna być dla nas jak najwyższa i jak najbardziej korzystna. Warto opracować sprzedaż mieszkania w pięciu krokach, których wykonanie sprawi, że będziemy pewni dokonania dobrej inwestycji.

Na samym początku określamy wartość cenową mieszkania. Pamiętajmy, aby w tej kwestii nie mieć zbyt górnolotnych wymagań, bo nikt może się nie zgłosić w sprawie kupna mieszkania. Cena wywoławcza musi być przystępna dla odbiorców, a jednocześnie zadowalająca nas samych. Na pierwszym spotkaniu naszym zadaniem będzie przekonać klientów do tego, że mieszkanie rzeczywiście warte jest swojej ceny.

Kolejny krok to odświeżenie mieszkania. Do odświeżających czynności zaliczyć możemy między innymi odmalowanie ścian, wymianę podłóg, wymianę urządzeń sanitarnych oraz szereg innych szczegółów, dzięki którym mieszkanie będzie prezentowało nieco wyższy standard. Odnowione i czystsze mieszkania bardziej zachęcają chętnych do kupna do podjęcia decyzji. Koszty odnawiania poszczególnych elementów mieszkaniowych zależą od rodzaju czynności naprawczych i remontowych, na  jakich wykonanie się zdecydujemy. Jeśli mieszkanie, które planujecie sprzedać prezentuje się na wysłużone – pora poprawić jego stan zanim znajdą się pierwsi chętni do kupna. Jeżeli w trosce o stan wizualny mieszkania decydujemy się jedynie na pomalowanie ścian – wydamy na te zabiegi od około 500 do 1000 złotych. Zatrudnienie fachowców do remontu oczywiście poniesie za sobą szereg kosztów dodatkowych, bo za robociznę także trzeba zapłacić. Koszty rosną gwałtownie przy wymianie elementów kuchennych oraz łazienkowych, czyli płytek, kafelek. Jeśli nie będziemy polegać w tych sytuacjach na własnym instynkcie samozachowawczym – możemy przeinwestować, a to nie zawsze wypadnie na korzyść w ostatecznym rozrachunku.

Jeżeli zamieszczamy ogłoszenie o sprzedaży  nieruchomości w Internecie – musimy zadbać o dobrą jakość zdjęć. Powinny być one wykonane aparatem wysokiej klasy, by fotografie były ostre i wyraźne. Zdjęć z telefonu nie zamieszczajmy w ogłoszeniach – mają zbyt małą rozdzielczość. Fotografa zorganizować może także firma pośrednicząca w sprzedaży mieszkania. Treść ogłoszenia musi być napisana merytorycznie i zgodnie ze stanem rzeczywistym. Nieprawdziwe informacje, wyłapane „między wierszami” przez chętnych do kupna mogą zepsuć całą planowaną transakcję. Ogłoszenie może być napisane prostym językiem, najważniejsze, by znalazły się w nim wszystkie niezbędne informacje, oczywiście bez błędów ortograficznych.

Zanim pokażemy mieszkanie osobom chętnym do kupna pamiętajmy o tym, że na czas wizyty powinniśmy zaprowadzić gruntowny porządek. Bałagan nie zbuduje pozytywnej atmosfery zaufania.

                Mieszkanie w trakcie prezentacji powinno prezentować się neutralnie, bez naszych osobistych rzeczy. Obecność dzieci może dekoncentrować i irytować oglądających. Warto postarać się, by na czas wizyty dzieci i zwierzęta przebywały poza mieszkaniem. Napięcie z pewnością rozluźni skromny, domowy poczęstunek w postaci ciasta oraz kawa. W takiej atmosferze żaden z tematów dotyczący sprzedaży i kupna mieszkania nie będzie wzbudzał zakłopotania.